Hanneke Waller: FLORON Vrijwilliger van het jaar 2025

Het Flora Festival

Op zaterdag 13-12-2025 is Hanneke Waller, lid van de Plantenwerkgroep van de KNNV Amsterdam, in de Radboud Universiteit in Nijmegen op het Flora Festival uitgeroepen tot FLORON Vrijwilliger van het jaar 2025. Het Flora Festival wordt elk jaar georganiseerd door FLORON en de KNNV (https://www.floron.nl/Activiteiten/Flora-Festival). FLORON staat voor FLORistisch Onderzoek Nederland. Tijdens de opening van dit grootste botanische evenement van Nederland wordt sinds 2010 de FLORON Vrijwilliger van het jaar bekendgemaakt. Dit jaar werd de verkiezing al voor de 16 e keer gehouden en pas voor de 5e keer werd er een vrouw gekozen. Hanneke kreeg een oorkonde met daarop een foto van een Morgenster. De tekst luidt: “Als blijk van waardering voor haar grootse en brede inzet voor de Nederlandse floristiek en haar scherpe oog voor de kleinste details.” Hierbij werd o.a. vermeld dat ze graag kennis overdraagt en werd gememoreerd dat er vele foto’s van haar bij de soortinfo van vaatplanten op de Verspreidingsatlas te vinden zijn, vaak van details.

Ondersteuning en samenwerking

Dit fraaie resultaat is mede behaald door de ondersteuning van Peter Kilian, haar echtgenoot. Hij zorgt ervoor dat hun vele foto’s in hun eigen systeem worden ingeschreven. De samenwerking met Niels Eimers om foto’s bij de soortinfo op de Verspreidingsatlas te krijgen, is hierbij onmisbaar en van grote waarde. Hanneke is behalve lid van de Plantenwerkgroep van de KNNV Amsterdam ook lid van het districtsteam van FLORON District 14 – Groot-Amsterdam, waar zij samenwerkt met districtscoördinator Peter Wetzels, tevens coördinator van de Plantenwerkgroep. Samen verzorgen ze excursies; zowel voor de Plantenwerkgroep als voor het District.

Toekenning grote onverwachte eer

Voor Hanneke zelf is het een hele eer en het kwam totaal onverwacht. Deze toekenning is volgens haar en haar man het resultaat van de inzet van vele mensen over langere tijd. Ze denken dan niet alleen aan de vakkennis van mensen zoals Peter Wetzels, Hein Koningen en de intussen overleden Nico Schonewille en Lida den Ouden, maar ook aan de beginnende nieuwe leden die met hun basale vragen de zaak alert houden. Ook de werkgroepavonden in de Blokhut op De Nieuwe Ooster dragen hieraan bij. En niet te vergeten de vele leden in de organisatie die een en ander praktisch mogelijk maken. Ondanks haar verhuizing van Amsterdam naar Doorn blijft Hanneke zo lang het kan deelnemen aan de activiteiten van en excursies verzorgen voor de Plantenwerkgroep KNNV Amsterdam. In de winter, buiten het
veldseizoen, wordt dit voortgezet in samenwerking met Annemarie Bosch via het PIG Amsterdam (Planten inventarisatie groep Amsterdam) waaraan je gratis mee kunt doen, ook wanneer je geen lid bent van de KNNV.

Eerste keer zonder Lida den Ouden

Het was sowieso een bijzondere dag voor Hanneke, want het was de eerste keer zonder Lida den Ouden. Ze zaten altijd zij aan zij bij de opening van deze botanische dag. Om dit gemis niet al te zeer te hoeven voelen, had ze voorafgaand dan ook aan andere bekenden gevraagd of ze naar dezelfde zaal gingen, zodat ze samen konden gaan. Later leidden sommigen daaruit af dat ze al voorkennis had van haar benoeming. Niets was minder waar. Sterker nog, toen in de zaal per ongeluk de diavertoning te snel vooruitliep en de dia’s die moesten verklappen om wie het ging al te zien waren, hadden enkelen al door wie de gelukkige was, maar zelf had ze nog niets in de gaten, omdat ze net de andere kant op keek.

Volle bak bij de rozettenexcursie

Op het programma van het Flora Festival stond dat Hanneke om 13.30 uur een rozettenexcursie zou geven. Normaal gesproken gaan er maximaal 15 personen mee, maar dit keer werd het volle bak, omdat menigeen mee wilde lopen met de kersverse Vrijwilliger van het jaar. Het weer werkte mee en op een grasveldje van nog geen 25 m² werden in een krap uur vele groene sprietjes en bladrozetten benoemd.